Osiguranje nekretnine je nužnost i pametna odluka
Iako su hrvatski građani u europskom vrhu kada se gleda vlasništvo nad nekretninama, po pitanju njihova osiguranja situacija je potpuno suprotna. No, neke nedavne teške situacije kroz koje smo prošli i od kojih ćemo se dugo oporavljati ponovno podsjećaju na važnost osiguranja imovine. Potres koji je ovog ožujka pogodio Zagreb i njegovu okolicu na to je najjasnije ukazao. Čak 26.118 kućanstava zatražila su pregled štete svog doma, 1.199 od njih procijenjeno je kao neupotrebljivo, 4.767 kao privremeno neupotrebljivo, dok je 8.535 zagrebačkih domova ocijenjeno kao „upotrebljivo s preporukama“. Podaci su to sa službenih stranica Grada Zagreba koje također naglašavaju kako su razmjeri šteta potresa procijenjeni na čak 86 milijardi kuna.
Osim statičara i vatrogasaca, zbog potresa su pune ruke posla imali i osiguravatelji koji su do rujna riješili preko 6.255 odštetnih zahtjeva i isplatili više od 194 milijuna kuna, pokazuju podaci Hrvatskog ureda za osiguranje (HUO). Doprinos osiguravatelja bit će u konačnici još veći jer se štete još prijavljuju, a isplaćena osigurnina može se smatrati svojevrsnom zamjenom za 20 posto iznosa s kojima vlasnik mora doprinijeti obnovi. Građani koji su u vrijeme potresa imali odgovarajuće osigurateljno pokriće, sada imaju smanjeni financijski teret prilikom obnove nekretnine.
S obzirom na navedeno, ne čudi da je u 2020. godini broj ugovorenih osiguranja od potresa u Hrvatskoj porastao gotovo 30 posto. Ipak, potresi nisu jedino od čega je potrebno osiguravati svoju nekretninu, odnosno imovinu. Hrvatska je posljednjih nekoliko godina prošla kroz brojne prirodne nepogode poput požara i poplava koje za svoju posljedicu mogu imati milijunske štete, a samo ove godine Zagreb je, uz potres, doživio i bujicu koja je poplavila mnoge podrume i stanove.
Prema posljednjim podacima Eurostata iz 2016. godine, gotovo 90 posto Hrvata posjeduje nekretninu, prema čemu smo se našli na visokom drugom mjestu u Europskoj uniji. S druge strane, premija osiguranja imovine po stanovniku u Hrvatskoj iznosi svega 44 eura te je daleko manja od europskog prosjeka (koji iznosi 168 eura) budući da značajan dio imovine u Hrvatskoj nije uopće osiguran ili nije osiguran na primjeren način.
Posjedovati nekretninu znači imati i veliku odgovornost. Riječ o mjestu na kojem živimo ili radimo i upravo su nekretnine u najvećem broju slučajeva najvrjednije što posjedujemo. Budući da su zbog ranije navedenih nemilih događaja brojni građani izgubili imovinu koju su stjecali cijeli život i tako ugrozili svoj životni standard, osiguranje nekretnina nameće se kao nužnost i pametna odluka. Što je veća zastupljenost osiguranja, to je manji financijski teret građana u slučajevima prirodnih nepogoda koje Hrvatsku sve češće pogađaju ili drugih nesreća, a i manja je i eventualna obveza države u nadoknadi štete i ekonomske pomoći pojedincima i poduzećima.